• DOLAR

    TL
  • EURO

    TL
  • Altın

    TL
19 Ocak 2017 - Perşembe

Karadeniz Eriyor!

karadeniz-eriyor“İşsizlik sebebi ve büyük kentlere yapılan göç sebebi ile Karadeniz nüfusu gittikçe azalıyor”
09 Ağustos 2012 Perşembe 14:19

 “İşsizlik sebebi ve büyük kentlere yapılan göç sebebi ile Karadeniz nüfusu gittikçe azalıyor”

Son yıllarda İŞKUR destekli iş projeleri ile üstü örtülmeye çalışılan ve geçici işsizlik adı verilebilecek bir modele dönüşen işsizlik de Karadeniz’deki göçü engellemeye yeterli olmuyor. Has Parti İstanbul İl Başkanı Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu, Karadeniz Bölgesinde devlet yatırımlarının sistemli bir şekilde bitirildiğini savunurken; İşçi Partisi Rize İl Başkanı Metin Sina Kan; “Kamunun elinde bir tane fabrika kalmadı, elinde ne varsa sattı, hatta sattı da diyemeyiz peşkeş çekti” şeklinde konuştu. İŞKUR İl Müdürleri de işsizliğin geçici kurslar ile önlenmeye çalışıldığını kabul etmekte. Uzun sözün kısası ciddi önlemler alınamaması halinde ciddi göç veren Karadeniz bölgesi hayalet bölge haline dönüşecek.

İşsizlik ve Karadeniz Bölgesindeki göç hakkında görüşlerini ifade eden İŞKUR Ordu İl Müdürü Mehmet Döktür Ordu’da ki işsizlik oranının beş onda dokuz olduğunu söyledi.  İstihdama dayalı geçici projeler yapıldığından dolayı işsizlik oranının azaldığına dikkat çeken Döktür ; “Ordu’ya eğer farklı girişimciler gelirse işsizlik oranı da azalacaktır. Biz kendimizi buna göre hazırlıyoruz. Kırsal kesimde hayvancılığa yönelik sütçülük, peynircilik alanında projeler gerçekleştiriyoruz. Tarımda da insanları istihdam etmek lazımdır. Bugün yaylalarımız oldukça yoğun. Hayvancılığı teşvik etmek ve insanlara eğitim vermek gerektiğini düşünüyorum. Fındık fabrikalarımıza gelince onlar mevsimlik oldukları için mevsimlik işçi istihdam ediyorlar. Tabii Ordu’ya büyük yatırımcılar geldiği takdirde sanayi sektörü biraz zordur. Ordu fındığa dayalı bir yer. Karadeniz çaya ve fındığa dayalı bir yer olduğu için buradaki insanlar İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlere göç ediyorlar. Biz yine hasbelkader bu insanlara yardımcı oluyoruz. İstihdama ve üretime dayalı projeler gerçekleştiriyoruz” dedi. 

Yaylaların Karadeniz’de çok sayıda yayla olduğunu ifade eden Döktür; “Biz neden dışarıdan hayvan alalım. Bu yaylaları değerlendirmemiz lazım. Ordu Valiliği olarak bu projelere ışık tutuluyor. Sosyal yardım amacıyla Ordu’nun beldelerine veya ilçelerine küçükbaş, büyükbaş hayvanlar verilmektedir. Biz de hayvancılığı bilinçli yapmaları için eğitim veriyoruz” şeklinde konuştu.

Metin Sina Kan: “Terör ve İşsizlik Büyük sorun”

İşçi Partisi Rize İl Başkanı Metin Sina Kan da Türkiye’nin büyük iki sorunundan birisinin İşsizlik olduğunu ifade ederek;  “terör ve işsizlik ülkemizin temel sorunları. İşsizlik, Türkiye’nin sorunudur. Sadece Karadeniz’in sorunu değil.  40–50 sene önce ÇAYKUR’un bünyesindeki fabrikalarda 50bin tane işçi çalışıyordu. Şimdi ise ÇAYKUR’da çalışan işçi sayısı 15bin’e düştü. Her sene işsizlik artıyor. Nüfus artıyor, işsizlik artıyor. Bunun düzelmesi üretime bağlı. Üretimin de yapılabilmesi için yeni fabrikalar ın kurulması lazım. ÇAYKUR’un dışında Rize’de fabrika var mı? Hayır yok. 1980’den önce ÇAYKUR bir veya iki tane fabrika açmıştı. Ondan sonra ÇAYKUR’da yeni fabrika kurmadı.  İnsanları bir yerde istihdam edeceksiniz ki, insanlar kalksın gitsin, çalışsın, üretime bir katkısı olsun. Üretim olmadan işsizliği önlemek mümkün değildir” dedi. Yanlış politikaları sebebi ile hükümeti eleştiren Kan; Karadeniz’de tarımın çökertildiğini vurgulayarak; “ Tarımda çalışan insanlar da boşta kaldılar. Rize köylüsü neredeyse çayını toplamayacak. Çünkü gelir gideri karşılamıyor. Gübre fiyatları, çay yevmiyeleri çok yüksek olduğu için böyle giderse üreticiler çay bahçelerine girmemeye başlayacaklar. İşsizliği ortadan kaldırmanın tek yolu yeni iş sahaları yaratmaktır. Ama bakıyoruz ki olan fabrikalar kapatıldı.  Bu on yıl AKP İktidarı Dönemi’nde onlarca, yüzlerce fabrika kapatıldı. Kamunun elinde bir tane fabrika kalmadı, elinde ne varsa sattı, hatta sattı da diyemeyiz peşkeş çekti. Gübre fiyatları %30-40 arttı. Çay üreticisi gübre alamıyor. Gidip de kooperatiflerden alsa faizli alacak. Cebinde nakit parası yok, peşin alamıyor. Çaya gübre atmazsan mahsulde alamazsın bu durumda işsizlik demek, parasızlık demektir. Sokaklarda, kahvehanelerde yüzlerce genç var. Belki de nüfusa göre bir istatistik yapılsın Türkiye’de en çok kahvehane olan illerden bir tanesi Rize. Yıllardır kahvehaneler tıklım tıklım dolu, iş yok. İş olmadığı için gençler kahvehaneye gidiyor. Üniversite öğrencileri boşta geziyor.  Türkiye’de ne tarımda ne sanayide üretim yok.  Tarımı, sanayiyi bitirdiler, ithal mallarla. Bugün bir markete gidilsin ürünlerin %80’i yabancı. Rize’deki marketlerde yabancı çay satılıyor. Biz gurur duyuyoruz Çayın Başkenti Rize diye; ama çayın başkentinde yabancı çay satılıyor, çayın başkentinde kaçak çay oluyor” dedi.

Mehmet Bekaroğlu: “Karadeniz’de Devlet Yatırımları Bitmiştir”

Karedeniz bölgesinde yıllardan beri iş alanı yapılacak yatırım olmadığını savunan Has Parti İstanbul İl Başkanı Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu da; “Karadeniz Bölgesinde Devlet yatırımları neredeyse bitti. Özel sektör karlı bulmadığı için yatırım yapmıyor. Bir ara eski Sovyet Cumhuriyetlerine ihracat dolayısıyla bir canlanma oldu ama artık Çin malları ile rekabet yapılamadığı için bu ihracat çok azaldı. Nüfus giderek azaldığı içinde hizmet sektörü de önemsizleşiyor. Anlayacağınız Karadeniz bitiyor; insanlar göç ediyor” şeklinde konuştu.

İŞKUR Trabzon İl Müdürü Mustafa Sezgin: “21 Bin 750 kayıtlı işsizimiz var”

İŞKUR Trabzon İl Müdürü Mustafa Sezgin de; “2010 yılı TUİK verilerine göre Trabzon’daki işsizlik oranı % 6,3’dür” dedi. 2012 Mart ayı sonu itibariyle İŞKUR’a kayıtlı olan işsiz sayısının 21.750 olduğunu belirten Sezgin; “Yaş gruplarına göre kurumumuza kayıtlı işsizlerin dağılımı yapıldığında işsizlik en fazla olduğu yaş grubu 25–29 yaş gurubudur. İstihdam ve İşsizlik ülkemizin olduğu gibi dünya ülkelerinin bir sorunudur. Bu sorunun çözümünde uygulanacak ulusal ve yerel politikalar bu süresin kontrol altına alınmasında önem kazanmaktadır. İlimiz son dönemlerde göç vermektedir. Net göç hızı halen pozitif olmasına rağmen yavaşlama söz konusudur. Bu da İlimizin birkaç yıl içersisinde göçle gelen kişileri doyuramayacağı ve yeni istihdam alanlarının yaratılamaması sonucu göç veren bir il konumundadır dedi. Kuruma kayıtlı eğitimsiz ve mesleksiz iş arayanların mesleki eğitim kurslarına katılmaları sağlanarak, kurs sonunda başarılı olmaları durumunda alacakları sertifika ile işyerlerine başvurularının yapılması sağlanarak işsizliği geçici olarak azaltabildiklerini ifade eden Sezgin; “İl Müdürlüğümüz tarafından uygulanmakta olan Toplum Yararına Çalışma Programları kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarına geçici istihdam imkanı sağlamaktadır” şeklinde konuştu.

 BİRLİK HABERYORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.